Овера докумената

Овера исправа

Амбасада је овлашћена да врши оверу следећих приватних исправа ради њихове употребе у Р.Србији:

  • овера потписа,
  • овера копије.

Приликом оверавања потписа неопходно је прво утврдити идентитет потписника увидом у идентификациони документ - пасош, лична карта и сл.
Уговори о купопродаји непокретности се оверавају искључиво у Србији код надлежног јавног бележника. У ДКП се може потписати и оверити само пуномоћје којим се овлашћује друго лице да закључи уговор о промету непокретности у Р.Србији. Исто се може потписати и пред надлежним иностраним органом уз прописну легализацију.

Солемнизација

Солемнизација је поступак додатне потврде исправе која се оверава. Потврђивање исправе врши се стављањем клаузуле о потврђивању (солемнизациона клаузула) која је услов за пуноважност одређеног правног посла. Солемнизационом клаузулом се потврђује да је странки у њеном присуству прочитана исправа, да је странка упозната о правним последицама сачињавања исправе, односно правног посла, да садржај исправе у свему и потпуно одговара вољи странке и да је странка својеручно потписала исту. У ДКП могу да се солемнизују следеће исправе:

  • наследничка изјава којом се наследник прихвата наслеђа и истовремено уступа у корист другог наследника;
  • наследничка изјава којом се наследник прихвата наслеђа које му по закону припада и истовремено прихвата наслеђа које му уступају други наследници;
  • наследничка изјава којом се наследник одриче наследства у корист другог наследника;
  • негативна наследничка изјава (одрицања од наслеђа оставиоца);
  • изјава супружника о посебној имовини.

Све исправе које се солемнизују треба да буде сачињене на српском језику ћириличним писмом.
Наследничка изјава којом се наследник прихвата наслеђа се не сачињава у форми потврђене (солемнизоване) исправе. Довољна је овера потписа даваоца изјаве. Такође, пуномоћје којим се овлашћује лице да у име даваоца да наследничку изјаву, без обзира да ли се прихвата или одриче, се не сачињава у форми потврђене (солемнизоване) исправе. Довољна је овера потписа даваоца овлашћења.

Легализација јавних исправа

Легализација је законом прописана формална процедура којом се иностраном органу саопштава чињеница да је одређена писмена исправа, јавна исправа државе из које потиче и да је састављена, издата, оверена од надлежног органа те државе. У прописаном поступку легализације се не испитује, нити потврђује, истинитост садржаја исправе. Легализацијом страна јавна исправа стиче исту доказну снагу јавне исправе као да су је издали органи државе у којој ће се употребити. Јавне исправе су писмена која издају надлежни органи о чињеницама о којима воде службену евиденцију. Издају се у прописаној форми и снабдевене су потписом овлашћеног лица и отиском печата органа који их издаје. Подносилац јавне исправе нема обавезу да доказује оно што у исправи пише. Јавне исправе су: уверења, сертификати, атести, дипломе, сведочанства и сл.
Легализацију страних јавних исправа, за употребу у Р. Србији, врше органи државе која их је издала и дипломатско-конзуларно представништво Р. Србије акредитовано у тој држави.

Легализација јавне исправе издате у УАЕ, за употребу у Р. Србији, окончана је када Амбасада Р. Србије, потврди потпис овлашћеног лица и отисак печата Министарства спољних послова УАЕ.

За све додатне информације, молимо да се обратите Амбасади искључиво упитом на consular.abudhabi@mfa.rs.