Overa dokumenata

Overa isprava

Ambasada je ovlašćena da vrši overu sledećih privatnih isprava radi njihove upotrebe u R.Srbiji:

  • overa potpisa,
  • overa kopije.

Prilikom overavanja potpisa neophodno je prvo utvrditi identitet potpisnika uvidom u identifikacioni dokument - pasoš, lična karta i sl.
Ugovori o kupoprodaji nepokretnosti se overavaju isključivo u Srbiji kod nadležnog javnog beležnika. U DKP se može potpisati i overiti samo punomoćje kojim se ovlašćuje drugo lice da zaključi ugovor o prometu nepokretnosti u R.Srbiji. Isto se može potpisati i pred nadležnim inostranim organom uz propisnu legalizaciju.

Solemnizacija

Solemnizacija je postupak dodatne potvrde isprave koja se overava. Potvrđivanje isprave vrši se stavljanjem klauzule o potvrđivanju (solemnizaciona klauzula) koja je uslov za punovažnost određenog pravnog posla. Solemnizacionom klauzulom se potvrđuje da je stranki u njenom prisustvu pročitana isprava, da je stranka upoznata o pravnim posledicama sačinjavanja isprave, odnosno pravnog posla, da sadržaj isprave u svemu i potpuno odgovara volji stranke i da je stranka svojeručno potpisala istu. U DKP mogu da se solemnizuju sledeće isprave:

  • naslednička izjava kojom se naslednik prihvata nasleđa i istovremeno ustupa u korist drugog naslednika;
  • naslednička izjava kojom se naslednik prihvata nasleđa koje mu po zakonu pripada i istovremeno prihvata nasleđa koje mu ustupaju drugi naslednici;
  • naslednička izjava kojom se naslednik odriče nasledstva u korist drugog naslednika;
  • negativna naslednička izjava (odricanja od nasleđa ostavioca);
  • izjava supružnika o posebnoj imovini.

Sve isprave koje se solemnizuju treba da bude sačinjene na srpskom jeziku ćiriličnim pismom.
Naslednička izjava kojom se naslednik prihvata nasleđa se ne sačinjava u formi potvrđene (solemnizovane) isprave. Dovoljna je overa potpisa davaoca izjave. Takođe, punomoćje kojim se ovlašćuje lice da u ime davaoca da nasledničku izjavu, bez obzira da li se prihvata ili odriče, se ne sačinjava u formi potvrđene (solemnizovane) isprave. Dovoljna je overa potpisa davaoca ovlašćenja.

Legalizacija javnih isprava

Legalizacija je zakonom propisana formalna procedura kojom se inostranom organu saopštava činjenica da je određena pismena isprava, javna isprava države iz koje potiče i da je sastavljena, izdata, overena od nadležnog organa te države. U propisanom postupku legalizacije se ne ispituje, niti potvrđuje, istinitost sadržaja isprave. Legalizacijom strana javna isprava stiče istu dokaznu snagu javne isprave kao da su je izdali organi države u kojoj će se upotrebiti. Javne isprave su pismena koja izdaju nadležni organi o činjenicama o kojima vode službenu evidenciju. Izdaju se u propisanoj formi i snabdevene su potpisom ovlašćenog lica i otiskom pečata organa koji ih izdaje. Podnosilac javne isprave nema obavezu da dokazuje ono što u ispravi piše. Javne isprave su: uverenja, sertifikati, atesti, diplome, svedočanstva i sl.
Legalizaciju stranih javnih isprava, za upotrebu u R. Srbiji, vrše organi države koja ih je izdala i diplomatsko-konzularno predstavništvo R. Srbije akreditovano u toj državi.

Legalizacija javne isprave izdate u UAE, za upotrebu u R. Srbiji, okončana je kada Ambasada R. Srbije, potvrdi potpis ovlašćenog lica i otisak pečata Ministarstva spoljnih poslova UAE.

Za sve dodatne informacije, molimo da se obratite Ambasadi isključivo upitom na consular.abudhabi@mfa.rs.