Državljanstvo
Zahtevi za sticanje i prestanak državljanstva R. Srbije mogu da se podnesu u Ambasadi, isključivo lično ili preko punomoćnika. Za lice lišeno poslovne sposobnosti zahtev podnosi staralac, a za dete do navršene 18. godine života zahtev podnosi roditelj uz saglasnost drugog roditelja. Za dete starije od 14. godina potrebna je i njegova saglasnost. Ukoliko stranka podnosi zahtev preko punomoćnika, potrebno je da punomoćnik priloži propisno overeno punomoćje, kao i važeći identifikacioni dokument punomoćnika.
Podnosiocu zahteva za sticanje i prestanak državljanstva izdaje se potvrda o podnetom zahtevu.
Obrazac zahteva za sticanje državljanstva zavisi od pravnog osnova i mogućnosti sticanja državljanstva što se utvrđuje na osnovu priložene dokumentacije. Obrazac pisane izjave kojom se priznaje R. Srbija za svoju državu, predaje se zajedno sa zahtevom za prijem. Visina konzularne takse zavisi od pravnog osnova.
Dužina trajanja postupka rešavanja zahteva zavisi od kompletnosti i usaglašenosti priložene dokumentacije, kao i od činjenice da li je neophodna dokumentacija priložena uz zahtev ili deo dokumentacije iz evidencija državnih organa R. Srbije pribavlja MUP službenim putem. Nadležni organ po službenoj dužnosti, uz saglasnost stranke, može pribaviti podatke iz službenih evidencija: o ličnom stanju građana (matična knjiga rođenih, matična knjiga venčanih i matična knjiga umrlih), evidencije o državljanima R. Srbije - uverenje o državljanstvu R. Srbije, kao i druge podatke neophodne za odlučivanje iz drugih službenih evidencija koje vode nadležni organi R. Srbije. Građani mogu i sami da pribave dokumenta ukoliko to žele.
Veoma je bitno da lični podaci podnosioca zahteva moraju biti usaglašeni, odnosno isti u svim priloženim dokumentima.
Sva dokumenta izdata od strane inostranih organa, potrebno je legalizovati u skladu sa propisima o legalizaciji javnih isprava. Original izvoda iz matične knjige rođenih, venčanih ili umrlih inostranog organa mora biti podnet na međunarodnom obrascu ili na obrascu strane države s tim što u tom slučaju dokument mora biti propisno overen i preveden na srpski jezik u skladu sa pravilima srpskog jezika i ćiriličkog pisma.
Osnovi sticanja i prestnaka državljanstva:
- poreklom;
- rođenjem na teritoriji R. Srbije;
- prijemom;
- po međunarodnim ugovorima.
Državljanstvo R. Srbije prestaje:
- otpustom;
- odricanjem.
Poreklom i rođenjem na teritoriji R. Srbije državljanstvo Republike Srbije stiče se na osnovu upisa činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih.
Državljanstvo Srbije se stiče prijemom na osnovu pravosnažnog rešenja koje MUP donosi nakon sprovedenog postupka predviđenog zakonom.
Dete rođeno u inostranstvu čiji su roditelji državljani Srbije ili je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Srbije stiče poreklom državljanstvo R. Srbije. Postupak prijave rođenja deteta je opisan u okviru poglavlja „Statusna pitanja i matične knjige”.
Lice starije od 18 godina života rođeno u inostranstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njegovog rođenja bio državljanin Srbije, a drugi strani državljanin, stiče poreklom državljanstvo R. Srbije ako do navršene 23. godine života podnese zahtev za upis u evidenciju državljana.
Punoletni državljanin R. Srbije koji je rođen i živi u inostranstvu, a ima strano državljanstvo može se do navršene 25. godine života odreći državljanstva R. Srbije.
Državljaninu R. Srbije državljanstvo R. Srbije prestaje otpustom ako podnese zahtev za otpust i ako ispunjava sledeće uslove:
- da je navršio 18 godina života;
- da nema smetnji u pogledu vojne obaveze;
- da je izmirio poreze i druge zakonske obaveze u R. Srbiji;
- da je regulisao imovinskopravne obaveze iz bračnog odnosa i odnosa roditelja i dece prema licima koja žive u R. Srbiji;
- da se protiv njega u R. Srbiji ne vodi krivični postupak za krivična dela za koja se goni po službenoj dužnosti, a ako je u R. Srbiji osuđen na kaznu zatvora - da je tu kaznu izdržao;
- da ima strano državljanstvo ili dokaz da će biti primljen u strano državljanstvo.
Lice koje je otpušteno iz državljanstva R. Srbije i steklo strano državljanstvo i lice kome je na zahtev roditelja prestalo državljanstvo R. Srbije otpustom ili odricanjem može ponovo steći državljanstvo R. Srbije ako je navršilo 18 godina života, ako mu nije oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da R. Srbiju smatra svojom državom (član 34 Zakona o državljanstvu).
Lice koje je steklo državljanstvo R. Srbije, a nije upisano u matičnu knjigu rođenih ili u evidencije državljana R. Srbije vođene po dosadašnjim propisima, može podneti zathev za utvrđivanje državljanstva (član 44 Zakona o državljanstvu).
Zahtev za proveru državljanskog statusa se može podneti preko Ambasade ukoliko se prethodno utvrdi da lice nije upisano u evidenciji državljana R. Srbije u Registru matičnih knjiga. Uz zahtev se, pored kopije važećeg identifikacionog dokumenta, kopije regulisanog boravka u inostranstvu i izvoda iz matične knjige rođenih na uvid, podnose kopije raspoloživih dokumenta koja mogu da upućuju da je podnosilac upisan kao državljanin R. Srbije (izvod iz MKR i uverenje o državljanstvu za roditelje, stara putna isprava ili drugi stari identifikacioni dokument). Nije potrebno priložiti kopije dokumenata sa podacima koji se već nalaze u Registru matičnih knjiga.
Za sve dodatne informacije, molimo da se obratite Ambasadi isključivo upitom na consular.abudhabi@mfa.rs.